Zöld-foki szigetek
March 21st, 2011 by boszildikeA Zöld-foki szigeteken nem lehetett unatkozni. Mindenki másképpen töltötte a szabadságát. Volt olyan vendég aki egész nap vagy a hotel medencéjénél, vagy a tengerparti bárban múlatta az időt, és volt olyan is, aki az utazási irodák által ajánlott összes fakultatív programon részt vett. Mi az arany középutat választottuk, ebből is egy kicsit, meg abból is egy kicsit, fűszerezve a gyalogtúrákkal. A fakultatív programokból az egynapos szigettúrára fizettünk be. Először kocsit akartunk bérelni, de annak előnyeit és hátrányait mérlegelve a csoportos kirándulást részesítettük előnyben. Jól tettük, a társaság kellemes volt. Az időjárás felelős szeles, borús nappal lepett meg bennünket. Két busszal indultunk, és először a Santa Mariához közeli Murdeira partszakaszon álltunk meg. Levente, az idegenvezető elmondta, hogy a sziklás part mentén épülnek a sziget legdrágább apartmanjai. Rövid séta után továbbmentünk a fővárosba Espargosba, a domb tetején lévő kilátóhoz. Sajnos a homokfelhők miatt nem sikerült jó fotókat készíteni a tájról. A Pedra Lumei óvoda és iskola meglátogatása következett. A puszta közepén épült létesítményben játszó gyerekeken látszott, hogy hozzá vannak szokva a vendégekhez. A tanítónők megköszönték az ajándékokat, – ceruzák, tollak, plüssállatok, édességek – és körbevezettek bennünket a helyiségekben.
A gyerekek között eltöltött kis idő után Salinasba mentünk. A belépők megvétele után – 5 euró/fő – egy alagúton keresztül jutottunk be a sóbányába. A magas partszakaszról jól lehetett látni a kráterben fekvő – egymástól keskeny földutakkal elválasztott – tavakat. A hűvös, szeles idő miatt a fürdést kihagytuk, pedig szerettünk volna lebegni a sós vízben. A bátrabbak megmártóztak, és már jöttek is kifelé. Mi bementünk a hosszú földnyelven a partszakasz végéig. Közben gyönyörködtünk a különböző színekben játszó, sóval borított medencékben. Volt olyan terület, ahol már teljesen elpárolgott a víz, és a sómező tetején álltunk, páran sókristályokat is gyűjtöttek.
A hosszú séta után Pedra Luméban ebédeltünk. Ebéd után lefényképeztem a tengerparton halat feldolgozó fiatalembert, az étterem melletti hajóroncsokat, az elhagyatott épületeket. Továbbindulva, egy végtelennek tűnő pusztán keresztül vezetett az utunk. A sivatag egyhangúságát csak az elszórtan heverő vadtökök szakították meg. Az idegenvezető elmondta, hogy a tökök mérgezők, ezért még az állatok is nagy ívben elkerülik. A helyiek óvatosan – a külső része is mérgező – összeszedik, és porrá törik. A megfelelő adaggal különböző gyulladásos betegségeket gyógyítanak. A sivatag közepén megálltunk egy kőhalmaznál, amit az idegenvezetőnk buszmegállónak titulált. Amikor megkérdeztem, hogy mitől buszmegálló, a válasz az volt: azért, mert itt állt meg a buszunk. Jót nevettem, majd Leventét utánozva, aki leguggolt, megnéztük a távolban hömpölygő vizet. Kiderült, hogy vízről szó sincs, a látványt a délibáb okozta. Következő “buszmegállónk” Buraconában volt, ahol hatalmas hullámok mosták a sziklákat. A kék szem – napsütésben a sziklák közti résen betekintve a víz csodálatos kék színben tündököl – borús idő lévén, fekete üregként tátongott.
Palmeirába – Sal kikötővárosa – már késő délután érkeztünk. Betértünk egy kisboltba, ahol utastársaink ajándéktárgyakat, pólókat, kávét, helyi likőrt vásároltak. Én a kikötő és a városka hétköznapjainak pillanatait próbáltam megörökíteni. Lefotóztam a sziklák közt horgászó fiúkat, a halászhálókat, csónakokat javító embereket, a kerítésfal tetején macskákkal játszó, valamint az út porában söröskupakkal gombfocizó gyerekeket.
A Sal-szigeti túra jól sikerült. A nyaralás többi napja pihenéssel, napozással telt. Amikor a két hét leteltével felszállt velünk a repülő, megállapítottuk, hogy ide is szívesen visszajönnénk.
Sal-sziget album